• ۰۷۱-۹۱۳۰۰۳۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)

یک جنبه مهم سئو ساخت وب سایت آسان برای درک هر دو گروه کاربران و روبات‌های موتور جستجو است. اگر چه موتورهای جستجو به طور فزاینده پیچیده شده اند، با این حال هنوز هم نمی توانید یک صفحه وب را به همان شیوه که انسان می تواند ببینید و درک کنند. سئو کمک می کند تا موتورهای جستجو کشف کنند هر صفحه در مورد چه چیزی است، و چگونه ممکن است برای کاربران مفید باشد.

استدلالی رایج در برابر سئو

هیچ مهندس باهوشی موتور جستجویی را که نیازمند پیروی وبسایت ها از قوانین خاصی برای نمایه شدن و گرفته رتبه باشد را نمی سازد. هر کسی سیستمی را میخواهد که بتواند در هر معماری بخزد، هر مقدار داده‌ پیچیده‌ای را تجزیه کند و همچنین راهی را برای بازگردانی مرتبط‌ترین نتایج پیدا کند.

اما …

تصور کنید که شما در اینترنت یک عکس از سگ خود را منتشر کردید. انسان ممکن است آن را به عنوان «سگ سیاه متوسطی که به نظر می رسد در پارک بازی میکند» توصیف کند. از سوی دیگر، بهترین موتور جستجو در جهان در تلاش برای درک تصویر در هر نقطه از این سطح پیچیدگی است. چگونه می توان کاری کرد که موتور جستجو یک عکس را درک کند؟ خوشبختانه، سئو اجازه می دهد تا مدیران سایت سرنخ‌هایی را به موتورهای جستجو جهت درک مجتوا ارائه کنند. در واقع، افزودن ساختار مناسب به داده‌ها برای سئو ضروری است.

درک هر دوی توانایی ها و محدودیت های موتورهای جستجو اجازه می دهد تا شما به درستی محتوای وب را به نحوی که موتورهای جستجو بتوانند آنها را هضم کند ایجاد، ساختاربندی و حاشیه نویسی کنید. بدون سئو، یک وب سایت می تواند برای موتورهای جستجو نامرئی باشد.

محدودیت های فناوری موتور جستجو

همان طور که در مطلب پیشین نیز گفته شد، موتورهای جستجوی اصلی با اصولی مانند یک دیگر کار میکنند. رباتهای جستجوی خودکار، در وب می خزند، پیوندها را دنبال میکنند، و در پایگاه‌داده‌های عظیم نمایه سازی میکنند. آنها این کار را با هوش مصنوعی خیره کننده انجام میدهند، اما فناوری جستجو مدرن قادر مطلق نیست. محدودیت های فنی متعددی وجود دارد که باعث مشکلات قابل توجهی در شمول و رتبه میشود. شایع ترین این موارد در زیر ذکر شده است:

مشکلات پیمایش و نمایه‌سازی

فرم های آنلاین: موتورهای جستجو به خوبی نمی توانند فرم های آنلاین (مانند ورود به سایت) را تکمیل کنند، و در نتیجه هر یک از مطالب موجود در پشت سر آنها ممکن است پنهان باقی بماند.

صفحات تکراری: وب سایت ها از یک سیستم مدیریت محتوا استفاده میکنند که اغلب نسخه های تکراری از همان صفحه ایجاد میکنند. این یک مشکل عمده برای موتورهای جستجو که به دنبال مطالب کاملا اصلی هستند است.

مسدود شده در کد: خطاها در دستورات خزیدن وبسایت (robots.txt) ممکن است به مسدود شده موتورهای جستجو به طور کامل منجر شود.

ساختار پیوند ضعیف: اگر ساختار پیوند وب سایت برای موتورهای جستجو قابل فهم نباشد، ممکن است آنها به تمام محتوای یک وب سایت دسترسی پیدا نکنند یا اگر خزیدن صورت بگیرید، ممکن است محتوا از نظر موتورجستجو بی اهمیت تلفی شود.

محتوای غیر متن: اگر چه موتورهای جستجو در خواندن متن غیر HTML بهتر شده اند، تجزیه و تحلیل محتوا در فرمت های رسانه ای غنی هنوز هم برای موتورهای جستجو دشوار است. این شامل متن در فایل های فلش، تصاویر، عکس، ویدئو و صدا است.

مشکلات تطبیق پرس و جو با محتوا

عبارات غیر معمول: متن با عبارات معمول که افراد برای جستجو استفاده میکنند نوشته نشده است. به عنوان مثال، نوشته در مورد «واحد خنک کننده غذا» است اما مردم در واقع «یخچال و فریزر» را جستجو میکنند.

پیچیدگی های زبانی: به عنوان مثال، «بلیط» در مقابل «بلیت». هنگامی که در شک هستید بررسی کنید که مردم در جستجو از چه عبارتی استفاده میکنند و آن را در محتوای خود استفاده کنید.

هدف نادرست: هدف قرار دادن محتوای به زبان فارسی در صورتی که اکثریت افرادی که به وب سایت شما سر میزنند انگلیسی هستند.

سیگنال های متنی مختلف: یرای مثال، عنوان پست وبلاگ “بهترین قهوه شیراز” است، اما خود پست در مورد تفرجگاهی در شیراز است که قوی خوبی ارائه می دهد، این پیامها سیگنال های گیج کننده به موتورهای جستجو ارسال میکنند.

اطمینان حاصل کنید که مطالب شما دیده می شود

دریافت جزئیات فنی توسعه وب سازگار با موتور جستجو مهم است، اما هنگامی که اصول اولیه پوشش داده شود، شما باید مطالب خود را منتشر کنید. موتورهای جستجو هیچ فرمولی برای ارزیابی کیفیت محتوا در وب ندارند. در عوض، تکنولوژی جستجو متکی بر معیارهای ارتباط و اهمیت است، و آنها این سنجه‌ها را با ردیابی کاری که افراد انجام میدهند اندازه گیری میکنند: آنچه که آنها کشف میکنند، واکنش نشان می دهند، نظر میدهند، و به آن پیوند ایجاد میکنند. بنابراین، شما نمی توانید تنها وب سایت کامل بسازید و محتوای خوب بنویسید؛ شما همچنین باید محتوا را به اشتراک گذاشته و در مورد آن صحبت کنید.

سئو همواره در حال تغییر

هنگامی که بازاریابی جستجو در اواسط دهه ۹۰ میلادی آغاز شد، ارائه راهنما، متا تگ کلمات کلیدی، همه تاکتیک‌های لازم برای دریافت رتبه خوب بودند. در سال ۲۰۰۴، بمباران پیوندی با متن لنگر (Anchor Text)، خرید انبوهی از لینک ها که از طریق ربات‌های خودکار که در وبلاگ ها هرزنامه ارسال میکنند ایجاد میشود، و ساخت ارتباط مصنوعی بین تعداد زیادی از وب سایت ها همگی منجر به ترافیک بیشتر میشدند. در سال ۲۰۱۱، بازاریابی رسانه های اجتماعی و گنجاندن جستجو عمودی (Vertical search) روش اصلی برای انجام بهینه سازی موتور جستجو بودند. موتورهای جستجو الگوریتم های خود را همراه با این تحول تصفیه میکنند، بسیاری از تاکتیک هایی که در سال ۲۰۰۴ کارساز بوده هم اکنون میتواند باعث صدمه دیدن وبسایت شود.

آینده نامشخص است، اما در جهان جستجو، تغییر دائمی است. به همین دلیل، بازاریابی جستجو برای کسانی که مایل هستند در وب به رقابت بپردازند به عنوان یک اولویت ادامه خواهد داشت. برخی ادعا کرده اند که سئو مرده است، اما با یک منطق ساده این موضوع قابل مقابله است: وب سایت برای جلب توجه و قرار گرفتن در موتورهای جستجو رقابت میکند، و کسانی که با دانش و تجربه، رتبه وب سایت خود را بهبود میدهند و از مزایای افزایش ترافیک و در دید قرار گرفتن بهره مند میشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *