• ۰۷۱-۹۱۳۰۰۳۱۹ (روزهای کاری ۹ الی ۱۷)

سرعت بارگذاری وب‌سایت یکی از پارامترهایی مهم در تجربه کاربری و SEO است و همچنین بدلیل افزایش تعداد دسترسی ها به وب سایت از طریق تلفن های هوشمند و تبلت‌ها افزایش سرعت وبسایت در کنار حفظ کارایی در آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

چرا سرعت وب سایت اهمیت دارد

تجربه کاربری بهتر

مردم عاشق وب سایت سریع هستند مخصوصا در ایران که بدلیل فراگیر نشدن اینترنت پرسرعت، نیاز کاربران به وب سایت سریع را بیشتر کرده. بنابراین اگر شما به کاربران خود اهمیت میدهید باید به سرعت وب سایت خود اهمیت بدهید. آهسته بارگذاری شدن وب سایت یکی از بزرگترین عوامل موثر در ترک وب سایت می باشد. با توجه به آمار KISSmetrics حدود 47% از بازدیدکندگان انتظار بارگذاری صفحه در عرض دو ثانیه بارگذاری را دارند.

بهبود رتبه در موتورهای جستجو

گوگل در سال 2010 در وبلاگ خود به اهمیت سرعت سایت در رتبه بندی اشاره کرد و آن را جزو پارامتر‌های تاثیر گذار در رتبه بندی اعلام کرد. همچنین بخشی با نام Make the Web Faster جهت ارائه ابزار و مطالب پیرامون افزایش سرعت وب‌سایت ایجاد کرده است.

 نرخ تبدیل بالاتر

تحقیقات انجام شده پیرامون تاثیر سرعت سایت در خط سود (Bottom Line) نشان دهنده تاثیر سرعت بر نرخ تبدیل میباشد، یکی از جالبترین آمار مربوط به افزایش 1% ای درامد آمازون با بهبون هر 100 میلی ثانیه در بارگذاری وب‌سایت است!

آنچه که ممکن است باعث کم شدن سرعت وب‌سایت شود

میزبانی ضعیف

یکی از دلایل اصلی که به دلیل آن ممکن است سایت شما سریع بارگذاری نشود میزبان وب‌سایت شما می باشد. انتخاب شرکت و خدمت مناسب بیشترین تاثیر را بر سرعت سایت شما دارد. خدمات دهندگان و خدمات گوناگونی (مانند میزبانی وب اشتراکی، سرور مجازی، سرور اختصاصی) برای میزبانی وجود دارد، شما باید قبل از انتخاب در مورد هر یک تحقیق کنید و خدمتی که مناسب با وب سایت شماست را انتخاب کنید. همچنین جهت بررسی خدمات دهنگان یکی از روش های موثر آزمایش مستقیم سرویس آنها است از آنجایی که بیشتر خدمان دهندگان دارای شرایط بازگشت پول در صورت عدم رضایت میباشند شما میتوانید از این ویژگی استفاده کنید و سرویس را مستقیما آزمایش کنید. از صرف زمان برای این موضوع نترسید و مطمئن باشید صرف زمان بیشتر برای انتخاب اولیه بسیار بهتر از ضرریست که به واسته انتخاب نامناسب و انتقال مداوم سایت به سایت شما وارد میشود!

طراحی نامناسب وب‌سایت

عامل دیگر می تواند طراحی وب‌سایت باشد طراحی نامناسب میتواند به علت انتخاب قالب‌ نامناسب که خوب کد نویسی نشده و سربار اضافه کدنویسی دارد و حجم صفحه شما را بالا میبرد و یا بدلیل استفاده از توابع زیاد و پیچیده‌ای اجرای آن زمان بیشتری صرف کند. استفاده از افزونه‌های زیاد و غیر ضروری و یا افزونه‌هایی که خوب برنامه نویسی نشده باشند عامل دیگر در طراحی نامناسب است. باید دقت شود که تا حد امکان از موراد غیر ضروری اجتناب شود، در بسیاری از موارد دیده شده که حتی برخی سایت ها افزونه‌ای که حتی آن در حال حاضر استفاده نمیکنند را فعال نگه میدارند!

یک نکته کوچک!

یکی از مواردی که بسیار میتواند در افزایش سرعت سایت موثر باشد استفاده از افزونه‌های cache سیستم‌های مدیریت محتواست، برای مثال سیستم وردپرس دارای افزونه بسیار کار آمد w3 total cache میباشد که با فعال و تنظیم کردن آن میتوانید بسیار سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را بهبود دهید!

استفاده از تصویرهای حجیم

یکی از مواردی که بسیار دیده میشود نادیده گرفته میشود استفاده از تصاویر حجیم میباشد، برای مثال تصور کنید شما میخواهید در بخشی از سایت تصویری به اندازه 300X400 پیکسل قرار دهید، حال شما فایلی با ابعاد 2 مگابپیکسل قرار دهید و از طریق کد HTML آن را کوچک کنید! درواقع 4 برابر حجم‌ای که واقعا نیاز است بار اضافه به بازدیدکننده خود تحمیل کردید!

یک قانون ساده!

از تصاویری که بزرگتر از فضایی هستند که در صفحه اشغال میکنند، استفاده نکنید.

یکی دیگر از مواردی که درباره عکس های وجود دارد استفاده بیمورد از تصاویر با کیفیت حداکثر است، در صورتی که نمایش تصویر با حداکثر کیفیت جزو اهداف اصلی سایت شما نباشد، بهتر است تا تصاویر را مقداری بهینه کنید تا از حجم آنها کاسته شود، در بسیاری از موارد دیده شده با کاهش مقداری کیفیت تصویر بدون آنکه تغییر زیادی در ظاهر عکس از نظر بازدیدکننده حس شود مقدار قابل توجه‌ای از حجم تصویر کاسته میشود. نرم افزار های گوناگون مانند فتوشاپ دارای ویژگی ذخیره تصویر برای صفحات وب میباشند که امکان تغییر کیفیت عکس را به شما میدهد.

نظارت بر سرعت

خوشبختانه به لطف ابزارهای آنلاین می توان زمان بارگذاری سایت خود را به راحتی ارزیابی کنید و به کشف جنبه‌هایی که باعث مشکلات میشوند به پردازید و حتی توصیه‌هایی جهت حل مشکل دریافت کنید!

GTmetrix

وب سایت gtmetrix.com یکی از بهترین و قدرتمندترین وب‌سایت های موجود جهت بررسی سرعت وب‌سایت میباشد. این ابزار به شما کمک میکند تا در هر قدم در بهینه سازی، سایت خود را آزمایش کنید و نتیجه آن را مشاهده کنید. همچنین مشکلات احتمالی وب سایت را با ذکر توضیحات به شما گزارش میدهد. در قسمت Timeline به صورت Waterfall ترتیب و زمان بارگذاری شدن عناصر سایت را به شما نشان میدهد و در قسمت History تغییرات در سرعت را ثبت میکند و به صورت نمودار به شما نشان میدهد

gtmerix-wa

نتیجه

سرعت سایت دارای اثر اثبات شده‌ای در مدت زمانی که بازدیدکنندگان در سایت شما سپری میکنند دارد که این مهم به نوبه خود دارای تاثیر فراوانی در نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتریان میباشد. علاوه بر این، موتورهای جستجو مانند گوگل از سرعت وبسیات هنگام ارزیابی سایت استفاده میکنند، برای هر دو دلایل فوق، بهبود سرعت سایت حرکت مناسب برای کسب و کار شما است و باید به آن توجه کرد!